פנסיה

חיסכון פנסיה

כיום גיל הפרישה כפי שמוגדר בחוק הוא 67 לגברים, ו62 לנשים.

חיסכון לפנסיה נועד על מנת שתהיה לכם קצבה כספית שתוכלו לקבל מדי חודש בהגיעכם לגיל פרישה.

פנסיית חובה היא פנסיית מינימום שנקבעה במשק כדי להבטיח לכלל העובדים השכירים והעצמאיים קבלת תשלומי פנסיה בגיל פרישה. הודות למהלך היסטורי שהוביל ארגון ההסתדרות לפני מס' שנים במסגרת הסכם פנסיית חובה, אין כיום עובדים שכירים במדינת ישראל שאינם זכאים להפקדות לפנסיה.

עד כניסת הסכם פנסיית החובה לתוקף ב-1/1/2008, בערך 40% מהעובדים בישראל לא היו זכאים להפקדות לפנסיה, מה שגרם לאנשים רבים למצוא עצמם בגיל פרישה ללא אמצעים כלכליים שיאפשרו להם להתקיים בכבוד.

לאחרונה, הודות הסכם חדש שהוביל יו"ר ההסתדרות המכהן מול נשיאות הארגונים העסקיים, קבעו כי פנסיית המינימום בישראל תתרחב ותעמוד על שיעור הפקדות כולל של 18.5% משכר העובד (ההגדלה תתבצע בשתי פעימות).  וכאן התגמול מצד המעסיק צריך לעמוד על 6.5% ועל מרכיב פיצויים של לפחות 6%.

הבשורה הטובה בהסכם החדש

הסכום שייצבר עבורכם לגיל פרישה יגדל בכ-6%, וישפר באופן ניכר את החיסכון הפנסיוני שלכם, בפועל מדובר על עליה של אלפי שקלים במצטבר.

השאלה שכל אחד ואחת מאתנו חייב לשאול היא – איך למקסם את הכסף שיעמוד לרשותי כשאצא לפנסיה? קודם כל חשוב לדעת מה יש לכם. רובנו מכירים את אפיקי החיסכון הפנסיוניים אליהם אנחנו והמעסיק מפקידים כסף מדי חודש. אך מה בנוגע לכל הכספים שחסכנו או שנחסכו בשמנו באפיקי חסכון אחרים, או בגופים שונים?

להרבה אנשים עומדים חסכונות שנפתחו להם, לפעמים אפילו ללא ידיעתם, והכספים פשוט שוכבים שם. זה יכול להיות חיסכון שפתחו לכם הסבים כשנולדתם, קופת הגמל שפתחו עבורכם ההורים באיזה שהוא שלב, ביטוח מנהלים שעוד קיים ממקום העבודה הראשון בו עבדתם או כל חיסכון ארוך טווח אחר שנפתח בעבר ורשום על שמכם.

כמה אתם משלמים לפנסיה ?

אנחנו משלמים דמי ניהול לחברות שמנהלות את החיסכון הפנסיוני שלנו דמי ניהול מרביים קבועים.

דמי הניהול הם פקטור קריטי מבחינת הפנסיה שלכם. הם נוגסים נוגס לכם בחסכונות ובקצבה העתידית שתיוותר בסוף הדרך. הכרחי להיות ערים לסכום שאתם משלמים על דמי ניהול ולוודא כי קיבלתם את ההצעה הטובה ביותר עבורכם.

כיום ישנן אופציות להוזלת דמי הניהול לדוגמה מבחינת פנסיה ישנן קרנות פנסיה נבחרות, שנבחרו על ידי המדינה כקרנות עם דמי ניהול נמוכים באופן מיוחד (לדוגמה  רק 1.49% מסך ההפקדה ו-0.05% מהצבירה)

האם כדאי למשוך או לא למשוך את כספי הפנסיה?

פחות כסף בחיסכון בצבור = קצבת פנסיה נמוכה יותר

במרבית המקרים, עובד אשר מעוניין לפדות את כספי קרן הפנסיה שלו בטרם הגיע לגיל פרישה, יהיה חייב לשלם בגינם מס של 35% על כל הסכום, או לפי גובה המס השולי –  הגבוה מבין השניים.

זאת משום שהמדינה מציבה מכשול במכוון, וגורמת לפדיון להיות לא אטרקטיבי, כדי לצמצם את אחוז הפדיונות המוקדמים כך שלרובנו יישאר סכום נכבד בגיל פרישה.

מה קורה אם בכל זאת חייבים  למשוך את כספי קרן הפנסיה – איך עושים זאת מבלי לשלם מס?

חשוב מאוד להבין את ההשלכות של פדיון מוקדם, ולעשות כל מאמץ להימנע מזה.

במקרים חריגים בהם תהיו חייבים למשוך כספים לצורך הישרדות, וכאשר מדובר בסיטואציה קריטית, מצבכם ייבחן ברמה ספציפית מול רשויות המס.

השאירו את פרטיכם!
השאירו את פרטיכם ואחזור אליכם בהקדם.